Bizden Haberler
Verimli bir enerji yönetimi için akıllı teknoloji
Fronius, 31 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Münih'de düzenlenecek dünyanın lider solar ekonomi fuarı Intersolar 2017'de, akıllı ve verimli bir enerji kazanımı için geliştirdiği çözümleri sunuyor. Ziyaretçiler salon B2, stand 310'da çeşitli ürünlerin yanı sıra modül elektronik alanında sunulan çözümler veya fotovoltaik tesis aracı Fronius Solar.configurator hakkında bilgi alabilirler.

Ayrıca akım, sıcaklık ve mobilitenin sektör birleşimi de odak haline getirilmiştir: Bu yıl 25. kuruluş yılını kutlayacak olan solar teknoloji uzmanı, ısı kaynaklarını kademesiz olarak düzenleme imkanı sunan Fronius Ohmpilot ürününü ve kullanıcıları elektrik şebekesinden daha da bağımsız hale getiren yenilikçi depolama teknolojilerini de ziyaretçilere sunuyor.


Her fotovoltaik tesis, farklı yöndeki çatı yüzeyleri veya saate bağlı gölgelenmelerden bağımsız olarak, özel olarak ilgili çatı şartlarına göre uyarlanmalıdır. Fronius bu noktada tesis sahiplerinin kazançlarını üst seviyeye çıkartabileceği çeşitli çözümler sunuyor: Fronius fuar alanında örneğin Maxim Integrated ile yapılan işbirliğine yönelik heyecan verilen bilgiler veriyor. Entegre anahtarlama alanında faaliyet gösteren Amerikalı üreticiyle birlikte, modül teknolojiler kapsamında ekonomik ve teknolojik olarak kalıcı çözümler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Bunların arasında solar panele yerleştirilen ve maksimum güç noktası izleme imkanı sunan bir entegre DC/DC dönüştürücü olan çip temelli hücre-demet optimizatörü da yer almaktadır. Maksimum Güç Noktası (MPP), solar modülün en üst seviyede gücünü gösterdiği yeri tanımlar. Hücre-demet optimizatörü, örneğin kirlenme veya gölgelenme sebebiyle oluşan güç kayıplarını dengelemektedir. Böylelikle fotovoltaik paneller daha yüksek bir enerji verimine ulaşabilmektedir.

Bu teknoloji sayesinde modul hazırlamada entegrasyon daha kolay ve masraf bakımından daha verimli olarak yapılabilmektedir. Retro-fit ve ek bileşenlerinin zorlayıcı kurulumuna gerek kalmamakta ve kullanıcı diğer çözümlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

Kaynak